"Rivierderbi" između Šalkea i Dortmunda predstavlja jedno od najspektakularnijih rivalstava u svetu fudbala, jer dva kluba, koji su udaljeni samo 30ak kilometara, sa mnogo emocija, energije i lojalnosti prema svojim navijačima ulaze u okršaj.
U poređenju sa ostalim delovima Nemačke, navijači u rurskoj oblasti najviše očekuju da se pomenute vrednosti i pokažu na terenu, u oblasti koja je kolevka industrije i fudbala.
Dortmund se nalazi na liderskoj poziciji na tabeli, sa 19 bodova više od Šalkea, koji se nalazi na 12. mestu. U 13 odigranih mečeva u prvenstvu, strelci Borusije su daleko efikasniji od "kraljevsko plavih" napadača, "milioneri" su postigli 37 golova, dok je Šalke uspeo samo 14 puta da zatrese mreže protivnika, ali istorija Rivierderbija je pokazala da treba očekivati neočekivane stvari. Prošle godine, Dortmund je za 25 minuta poveo 4-0, ali je Šalke u drugom poluvremenu istopio prednost i došao do boda.